5 nápadů pro využití neodymových magnetů v kuchyni

Petr Zelenka | 6. října 2020

Neodymové magnety jsou dnes nejsilnějšími permanentními (fungující bez elektřiny) magnety, které běžně seženete. Mají široké uplatnění v průmyslu, výrobě, skladování, automobilismu, v dílně, garáži, ale také doma v kuchyni. K čemu se vám hodí?


1) Magnetický držák na nože

Povalují se vám nože v šuplíku? Zřejmě se časem otupí. Pořiďte si raději magnetický držák, který je ze dřeva a nože se na něm netupí. Jak ale na svislé ploše nože drží? Uvnitř lišty na nože jsou ukryté silné neodymové magnety – kotouče.


2) Magnetická polička na dózy a kořenky

Potřebujete ještě více místa v kuchyni a žádná další polička se vám do ní už nevejde? Využijte i spodní stranu poliček. Stačí, když na poličku zespodu přilepíte silné neodymové magnety. Dobře pak na ní budou držet třeba plechové dózy na čaj, koření, bylinky.


3) Magnetky na ledničku a recepty

Některé recepty je dobré mít na očích. Plocha dvířek ledničky se k tomu přímo nabízí. Ale jak tam recepty umístit? Přicvakněte je pomocí barevných magnetických figurek nebo použijte jiné magnety na ledničku. Stejně tak přicvaknete rodinné vzkazy, fotky, obrázky od dětí nebo i menší suvenýry z cest. Pokud na sobě nemají magnety, přilepte je k nim.


4) Jak si umýt mastné ruce? Magnetickým mýdlem

Když se občas ponoříte rukama do těsta nebo směsi na sekanou, je potřeba si je pak umýt a odmastit. Buď jarem, ale potom je lahvička celá oblemcaná. Dobře poslouží i mýdlo. Jenže, kam jej v kuchyni u dřezu umístit? Vytvořte si magnetický držák na mýdlo a bude hned po ruce. Stačí, když do mýdla vmáčknete kousek plíšku a potom nacvaknete k držáčku, podle návodu na držák mýdla.


5) Magnetické zavírání dvířek kuchyňské linky

Máte-li starší kuchyňskou linku, je možné, že dvířka už dávno nedrží zavřená, jak by měla. Pokud k nim ale zevnitř přišroubujete magnetické kvádry s otvorem, a na druhou stranu ke skříňce pak jako protikus kousek plíšku, budou zase hezky držet jako nová.


Kde dál neodymové magnety doma použít?

K čemu se vám ještě silné magnety doma hodí? Například:

  • pro výrobu držáku nářadí a náčiní v dílně,
  • na přicvaknutí sítě proti hmyzu,
  • jako kancelářské magnetky na magnetickou nástěnku,
  • pro přicvaknutí ručníků v koupelně,
  • k výrobě zavírání dárkových boxů, dóz,
  • pro magnetické stavebnice a pokusy,
  • na všití do kuchyňské chňapky,
  • k upevnění bytové galanterie, dekorací, sepnutí závěsů

Pro mnoho dalších věcí, které najdete na blogu na webu Unimagnet.cz.

Přesunout se na začátek